Welcome to LIGHT Forum.......The place to be.......Enjoy your stay and have fun ....

Announcement

Collapse
No announcement yet.

[*OS/11+Q] OS+ Android 11 Beta Nasıl Y?klenir?

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• [*OS/11+Q] OS+ Android 11 Beta Nasıl Y?klenir?

Android kullanıcılarının b?y?k bir merakla beklediği Android 11'in beta s?r?m? kullanıma sunuldu. Android 11 Beta ile uyumlu telefonlardan birini kullanan t?m kullanıcılar, dilerlerse beta programa katılarak Android'in en g?ncel s?r?m?n? kullanmaya başlayabiliyorlar. Programa dahil olmak isteyen kullanıcılar i?in bu yazımızda 'Android 11 Beta nasıl y?klenir?' sorusunu cevapladık.

Google, Android’in pek ?ok gelişmiş ?zelliği b?nyesinde barındıran en yeni s?r?m? olacak olan Android 11’in beta s?r?m?n? kullanıcıların beğenisine sundu. İlk olarak Pixel cihazlar i?in yayınlanan Android 11 Beta s?r?m?, ilerleyen g?nlerde pek ?ok Android cihaz i?in de kullanıma sunuldu. Android 11 Beta şu an i?in kararlı bir s?r?m değil ve Google, beta s?r?me ait kullanıcı deneyimlerine de dayanarak, işletim sistemini t?m kullanıcılar i?in yayınlamadan ?ncekusursuz hale getirmek i?in ?alışıyor.

Android cihaz kullanıcıları ise yeni işletim sistemini ilk deneyimleyenlerden biri olmak i?in beta s?r?m?n? kullanmak istiyor. Konu ile ilgili merak edilen bir diğer şey ise s?r?m?n hangi cihazlar i?in kullanılabilir olduğu. Biz de bu yazımızda hem beta s?r?m?n?n uyumlu olduğu cihazları sizlerle paylaşacağız, hem de Android 11 Beta’yı nasıl y?klenir konusunu a?ıklayacağız.

Android 11 Beta uyumlu cihazlar;
    • Google Pixel 2 ve Pixel 2 XL
    • Google Pixel 3 ve Pixel 3 XL
    • Google Pixel 3a ve Pixel 3a XL
    • Google Pixel 4 ve Pixel 4 XL
    • OPPO Find X2 serisi
    • Xiaomi Mi 10 & Mi 10 Pro
    • OnePlus 8 & OnePlus 8 Pro
    • Poco F2 Pro

Android 11 Beta uyumlu cihazların listesi, eklenen yeni cihazlar ile s?rekli olarak genişliyor. Ancak Samsung ve Huawei modelleri hen?z a?ık beta s?recine destek vermiyor. Akıllı ev kontrol?, gelişmiş medya kontrol?, gelişmiş karanlık mod gibi pek ?ok yeni ?zellik ile gelecek olan Android 11 g?ncellemesinin yayınlanması i?in hen?z net bir tarih a?ıklanmasa da 2020 senesinin sonunda kararlı s?r?m?n t?m Android kullanıcıları i?in yayınlanmaya başlaması bekleniyor.

Uyumlu cihazlardan herhangi birine sahip t?m Android kullanıcıları dilerlerse Android 11 Beta’yı deneyimleyebilirler, ancak hatırlatmakta fayda var ki hen?z bir kararlı bir s?r?m olmaması sebebiyle Android 11 Beta pek ?ok hata ve kusur i?eriyor. Google da bu konuda kullanıcıları uyararak, beta s?r?me dair alınacak g?ncellemeler dahilinde cihazların normal şekilde ?alışmasına engel olacak durumlar yaşanabileceğini hatırlatıyor.

Tabii ki dileyen kullanıcılar istedikleri zaman Android 11 Beta programından ayrılarak kararlı, herkese a?ıken g?ncel Android s?r?m?ne geri d?nebiliyor ancak bu işlem yapılırken cihazdaki t?m kullanıcı verileri siliniyor. Google, sonrasında yedeklerin y?klenmesi konusunda da sorunlar yaşanabileceği konusunda kullanıcıları uyarıyor.

Android 11 Beta nasıl y?klenir?
    • Adım #1: Buraya tıklayarak Android Beta programının sayfasına gidin.
    • Adım #2: Android cihazınızda da aktif olan Google hesabınıza giriş yapın.
    • Adım #3: Buraya tıklayarak uyumlu cihazlar listesinden Android 11 Beta programına dahil etmek istediğiniz cihazınızı se?in.
    • Adım #4: Android 11 Beta g?ncellemesini OTA ?zerinden indirmek ve işlemi tamamlamak i?in telefonunuz ?zerinden gelen y?nergeleri takip edin.

Android 11 Beta uyumlu cihazlar listesinde yer alan telefonlardan birine sahipseniz, birka? basit adım ile siz de beta programına dahil olabilirsiniz. Bu sayede Google’ın kararlı s?r?m geliştirme aşamasında geri bildirimler ile ?alışmaların hız kazanmasını ve hataların ortadan kaldırılmasını sağlayabilirsiniz.
    Adım #1: Android cihazınız ?zerinden Android Beta program sayfasına gidin.

Google’ın beta programına dair pek ?ok bilgi verdiği ve uyumlu cihazları da g?sterdiği Android Beta programının sayfasına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.
    Adım #2: Android telefonunuz ile bağlı olan Google hesabınız ile oturum a?ın.

Burada giriş yapmanız gereken hesap, Google’ın Android cihazınız i?in sunduğu hizmetlerden faydalandığınız; telefonunuzda aktif olarak kullandığınız Google hesabınız olmalı.
    Adım #3: Uyumlu cihazlar listesinden, Beta s?r?m?ne ge?irmek istediğiniz uyumlu cihazınızı se?in.

Hesabınız ile giriş yaptıktan sonra buraya tıkladığınızda karşınıza uyumlu ve beta s?r?m? i?in kullanılabilir cihazlarınızın bir listesi ?ıkacak. Eğer birden ?ok uyumlu cihazınız varsa, istediğiniz cihazda beta s?r?m?n? kullanabileceğinizi unutmayın. Aynı zamanda beta programına birden fazla cihaz ile de katılmak m?mk?n.
    Adım #4: Beta g?ncellemesini OTA ?zerinden indirerek işlemi tamamlamak i?in telefonunuz ?zerinden gelen y?nergeleri takip edin

Bu adımda eğer g?ncellemeyi telefonunuzda indirilebilir şekilde g?rmezseniz, cihazınızı yeniden başlatabilirsiniz. Sonrasında g?ncelleme indirilebilir olacaktır.

Bu adımları uyguladıktan sonra, hala Android 11 Beta s?r?m?n? kullanmaya başlayıp başlamadığınızdan emin olamıyorsanız, Ayarlar > Telefon Hakkında > Yapı numarası'na giderek ufak bir kontrol yapmak size cevabı verecektir. Eğer yapı numarası RPP ile başlıyorsa Android 11 beta s?r?m?n? kullanıyorsunuz demektir. Android 11 Beta’yı kullanmaya başladığınızı anlamanın bir diğer yolu ise cihazınızı yeniden başlatmak. Eğer programa dahil olduysanız, telefonunuz a?ılırken cihazınızda Android beta s?r?m?n?n kullanıldığını bildiren bir mesaj g?receksiniz.

Android 11 Beta s?r?m?n? kullandığınız s?re boyunca karşılaşabileceğiniz hatalardan dolayı beta programından ayrılmak ve yeniden en g?ncel ve kararlı Android s?r?m?n? kullanmak isterseniz, programdan ayrılmak da olduk?a basit.
    • Tıpkı programa kayıt olurken yaptığınız gibi, buraya tıklayarak cihaz listesini g?r?nt?leyin.
    • Devre dışı bırak se?eneğine tıklayarak beta programından ayrılın.

Bu adımları ger?ekleştirerek beta programından ayrıldıktan sonraki 24 saat i?erisinde t?m kullanıcı verilerini silip herkese a?ık en yeni, kararlı Android veya s?r?m?n? y?kleyecek bir g?ncelleme telefonunuza y?klenecek. Ancak bunun t?m verilerinizi sileceğini ve yedekleme y?klemesi yaparken sorunlarla karşılaşma ihtimaliniz olduğunu unutmayın.

Android 11 ne gibi yenilikler i?eriyor?
    • Akıllı ev kontrol?
    • Gelişmiş medya kontrol?
    • Geri d?n?ş?m kutusu
    • Akıllı bağlantı
    • Kullanışlı bildirim ?ubuğu
    • Gelişmiş karanlık mod
    • Yeni g?venlik ?nlemleri
    • Klavye i?in yeni ?neriler
    • Kablosuz şarj sorununa ??z?m
    • U?ak modunda yaşanan Bluetooth sorununa ??z?m
    • Gelişmiş bildirim denetlemesi
    • Yenilenen son kullanılanlar men?s?
    • Geliştirilen butonlar
    • Kablolu bağlantı
    • Kapsamlı depolama

Android 11 ile birlikte kullanıcı dostu pek ?ok yeni ?zellik cihazlarımızda kullanılabilir hale gelecek.
Working...
X